سبوس برنج دوکوب کامپیوتری خوراک دام و طیور

آیا با خواص سبوس برنج دوکوب کامپیوتری در خوراک دام و طیور آشنایی دارید؟ نحوه و میزان مصرف سبوس دوکوب در جیره های غذایی چگونه است؟

سبوس برنج دوکوب کامپیوتری

متاسفانه در سال های اخیر بسیار شاهد تعطیل شدن دامداری ها هستیم. دقیق تر که بررسی میکنیم آمار تعطیلی دامداری های کوچک که به صورت سنتی اداره می شوند بیشتر است.

تجربه نشان می دهد که برای بقا در شرایط فعلی یا باید دامداری صنعتی داشت به نوعی که از اصول نوین در تجهیز دامداری و جیره نویسی استفاده شود یا در صورت پافشاری به داشتن دامداری سنتی، می بایست کشاورزی نیز در کنار دامداری داشت که بخشی از خوراک دام تامین شود.

جیره نویسان حرفه ای همواره بر یک اصل هم عقیده هستند و آن جیره نویسی بر اساس ارزان ترین خوراک در دسترس است. یعنی یک جیره وقتی با ارزش است که بتوان از مقرون به صرفه ترین خوراک های موجود در منطقه استفاده کرد.

یکی از خوراک های مقرون به صرفه که به راحتی در اختیار دامداری های کشور می تواند قرار گیرد محصولات جانبی شالیکوبی های برنج است. انواع سبوس برنج تولید شده در این کارخانه ها ضمن ارزش غذایی قابل قبول، از قیمت بسیار مناسبی نیز برخوردارند.

انواع سبوس برنج

به طور کلی برنج دو تا پوسته دارد. پوسته اولیه یا بیرونی یا شلتوک و دیگری پوسته داخلی یا چسبیده به برنج (پوسته قهوه ای رنگ).

پوسته ی بیرونی با توجه به نوع کارخانه شالی کوبی و نوع دستگاه ها و تجهیزات آن می تواند به دو نوع دو کوب کامپیوتری یا دوکوب سنتی وجود داشته باشد.

سبوس برنج دوکوب کامپیوتری

سبوس برنج دوکوب سنتی

سبوس برنج دوکوب سنتی

سبوس برنج دوکوب کامپیوتری

سبوس برنج کامپیوتری یا سبوس برنج مدرن حاصل کارخانه هایی است که از دستگاه هی مجهز و پیشرفته استفاده می کنند و شلتوک برنج را با دستگاه های آسیاب کاملا خرد و پودری می کنند.

اگرچه سبوس برنج انواع مختلفی دارد ولی در ایران منظور بسیاری از افراد از سبوس برنج همین سبوس برنج دوکوب کامپیوتری می باشد.

آنالیز سبوس برنج دوکوب کامپیوتری

پروتئین 2.5-3 درصد

چربی 3 درصد

انرژی 2000-2200 کالری

فسفر 0.6 درصد

کلسیم 0.15 درصد

رطوبت 6.2 درصد

خاکستر 17.1 درصد

فیبر 44.7 درصد

اگرچه سبوس دوکوب کامپیوتری از پروتئین بالایی برخوردار نیست ولی به نسب قیمت آن برای استفاده در جیره می تواند بسیار سودمند باشد.

موارد مصرف سبوس برنج دوکوب کامپیوتری

سبوس دوکوب کامپیوتری به علت ارگانیک بودن می تواند بدون نگرانی در جیره دام و طیور مورد استفاده قرار گیرد. البته درصد استفاده از آن حتما بایستی با نظر جیره نویس باشد.

از دیگر موارد مصرف سبوس برنج دوکوب کامپیوتری عبارتند از:

  • کارخانجات تولید خوراک دام و طیور و آبزیان
  • شرکت های داروسازی
  • مصارف صنعتی

در ادامه به بررسی سبوس دوکوب سنتی، سبوس آردک و سبوس برنج ترکیبی خواهیم پرداخت.